Hanna-Kaisa Korolainen
Född: 1976 i Helsingfors
Verksam: i Helsingfors
Snakes and Lovers (Robert)
Glas, munblåst
22 x 13 x 11 cm
Foto: Anne Kinnunen.
Tristan
Mohair, ull/ handtuftad rya
200 x 140 cm
Foto: Anne Kinnunen.
Jag är en finländsk tvärvetenskaplig konstnär, designer och forskare. Jag började som fotograf, specialiserad på självporträtt och polaroidbilder. Som ung konstnär, flyttade jag till Frankrike för att arbeta inom modebranchen och tillsfredstälde min längtan på estetik genom dekadensen av den parisiska rockscenen, franska antikmarknader på landsbygden och Saint Laurent. Ett decennium senare återvände jag till mitt hemland Finland och efter att ha designat tryck åt Marimekko koncentrerade jag mig på konsttextiler (ryamattor och sidenjacquards), glas och keramik.
Jag har presenterat mina konstverk på utställningar i Finland och utomlands, från Peking till Milano och New York. Mina senaste utställningar inkluderar till exempel EMMA - Esbo museum för modern konst, Designmuseet i Helsingfors, Finlands Hantverksmuseum, Österbottens museum, historiska platsen Hvitträsk eller ’Collectible Fair’ i Bryssel. Utöver min konstnärliga verksamhet undervisar och bedriver jag forskning vid Aalto-universitetet, vid Institutionen för design. Min avhandling "The Making of Inspiration - from Monet to Warhol and beyond" kommer att publiceras 2022.
Tristan (2019) är en handtuftad mohairrya-matta som är inspirerad av den ikoniska Flame-mattan (1900) av den finska konstnären Akseli Gallen–Kallela. Tristan har tagit den övergripande formen av Gallen–Kallelas lågor och tagit dem till ett mer abstrakt bildspråk som framkallar skandinavisk textikonst från 1950–talet. Efter tuftning borstas mohair upp, vilket skapar en känsla av att blanda färger, nästan som i en expressionistisk målning.
Snakes and Lovers (Robert) (2021) är handblåsta glasvas med silverormar. Jag inspirerades av art nouveau-eran och dess maximalistiska estetik. Ormar symboliserar älskare, som i sin förtjusing är redo att utmana allt, även döden.